a naše odpovědi...

Mohu prodat zlato anonymně bez dokladu?
Bohužel tento způsob prodeje není možný. S každým výkupem se uzavírá jednoduchá smlouva o převodu zajišťovacího práva. Proto je nutný osobní doklad totožnosti.     

Musím mít 18let?
Ano, plnoletost je podmínkou výkupu.     

Podle čeho se stanovuje výkupní cena zlata?
Základem výkupní ceny zlata je tzv. londýnský zlatý fix. Cena zlata se stanovuje 2x denně, ráno a odpoledne. Poprvé se tak stalo již v roce 1919.

Jak funguje londýnský fix? 
Je to výsledek reálné poptávky a nabídky. Cena se vytváří postupně. Pokud je cena vysoká, tak obvykle nikdo nenakupuje a čeká na pokles. Na druhé straně, pokud je příliš nízká, tak nikdo neprodává. V okamžiku, kdy se obě strany domluví, tak je zafixována cena pro příštích několik hodin. A kdo nakupuje či prodává? Vesměs jde o nejdůležitější a největší obchodníky se zlatem na světě.     

Jak dlouho platí vaše výkupní cena? 
Výkupní cena zlata je stanovena každý pracovní den ráno po deváté hodině. Běžně tato cena s malou odchylkou platí po celý den. Mění se pouze při větším výkyvu na burze.     

Kde budete zkoušet a vážit zlato?
Zkoušení a vážení probíhá vždy před vámi.     

Jakým způsobem se zkouší zlato? 
U zlata se nejprve vyhledá puncovní značka, případně ryzostní označení. Nejdůležitější je punc. Pokud je zboží označeno neplatným puncem nebo je zcela bez značky, tak se zkouší pomocí kyselin.

Jak vypadá takové zkoušení zlata?
Vcelku jednoduše. Na buližníku, což je obyčejný černý kámen z křemene, se provede s kouskem zlata črt, tzn. delší čára, která se potře základní kyselinou a kyselinou s ryzostí odpovídající předpokládané ryzosti. Pokud očekávám ryzost 18. Karátů použiji kyseliny pro tuto ryzost.

Jak je přesná taková zkouška?
Podle zkušebních jehel se dá určit téměř každá ryzost. Vzhledem k tomu, se že nejčastěji používají ryzosti 8, 9, 10, 14, 16, 18 a 22 karátů, tak zkoušení relativně snadné. Podobně jako v jiných oborech i zde jsou velmi důležité zkušenosti a cit vnímat předložené zlato.

Je vaše váha dostatečně přesná?
Ano. Používáme automaticky kalibrované zlatnické váhy s přesností 0,01 gramu. Veškeré používané váhy v naší firmě jsou úředně ověřeny (cejchovány).     

Vykupujete zubní zlato? 
Ano, součástí musí být analýza z Puncovního úřadu.

Musím vyloupnout kameny?
Ne, vše provedeme sami.     

Vykupujete všechny ryzosti?
Minimální ryzost je 8 karátů.     

Můžete vyzkoušet i zlato které nechci prodat?
Ano, bez poplatku v rozumné míře.     

Vykupujete zlaté mince? 
Ano. Některé mince jsou velmi povedené a zejména u amerických dolarů máte v ruce kus historie. Navíc, vykupujeme i tzv. bimetalové mince, mince složené ze zlata a stříbra, platiny nebo palladia.

Vykupujete zlaté cihly?
Zlaté slitky neboli investiční zlato vykupujeme běžně.    

Peníze dostanu ihned?
Ano. Jediným omezením je výše 250 tisíc Kč, případně 10 tisíc eur (součet všech plateb v české nebo zahraniční měně provedených jedním zákazníkem v rámci jednoho kalendářního dne). Zbytek přesahující tento limit  bude vyplacen bankovním převodem.    

Mohu si zafixovat pevnou výkupní cenu?
Ano, platí v rámci běžného dne.     

Můžete mi peníze převést na můj účet?
Úhradu provádíme prostřednictvím Raiffeisenbank ve lhůtě do 1 pracovního dne, termín připsání platby na Váš účet však může být o 2-3 dny později, dle Vaší cílové banky.     

Mohu si u vás koupit zlomkové zlato?
Ano, provozujeme rozsáhlý e-shop na adrese www.ezlato.cz, kde nabízíme jak nové šperky, tak použité zboží a rovněž i zlomkové zlato, nicméně zde poptávka vysoce převyšuje nabídku.